Układ ze skakanką – z podwórka na olimpiadę

Czy często widujesz swoją pociechę na podwórku zajętą zabawą skakanką lub grą w gumę? Widzisz, że Twoje dziecko zdecydowanie może pochwalić się poczuciem rytmu, muzykalnością, lubi aktywność fizyczną, a przy tym porusza się z gracją i zręcznością? Warto wykorzystać naturalne predyspozycje malucha i zaszczepić w nim sportową pasję. Zwłaszcza, że wielu rodziców i opiekunów obecnych gwiazd gimnastyki artystycznej przyznaje, że bodźcem do zapisania dziecka na treningi był właśnie… układ ze skakanką ułożony przez pociechę i zupełnie nieprofesjonalnie zaprezentowany na przydomowym podwórku. Właśnie ten mały, pozornie nieznaczący pokaz stał się początkiem prawdziwej drogi do sukcesu.

Wiele małych dziewczynek pasjonuje się gimnastyką artystyczną. Kilku-, kilkunastoletnie przedstawicielki płci żeńskiej przyciąga wdzięk, z którym poruszają się sportsmenki, ich elegancki makijaż, fryzura, wyszukana garderoba i nieznikający z twarzy uśmiech. Jedną z najpopularniejszych konkurencji, których podejmują się gimnastyczki jest układ ze skakanką. Układ ten jest również najprostszą formą pokazu – to właśnie skakankę wykorzystuje się na początku sportowej przygody. Układ ze skakanką pozwala młodym dziewczętom doskonalić gimnastyczne podstawy i przygotowywać się do poważniejszych wyzwań takich jak pokazy z użyciem wstążek, piłek, maczug, obręczy…

Układ ze skakanką wymaga oczywiście skakanki. Jej długość dostosowuje się indywidualnie, zależy ona od wzrostu gimnastyczki. Uznaje się, że trzymana luźno przez sportsmenkę powinna sięgać podłoża środkiem, a jej końcówki mają znajdować się pod pachami zawodniczki. Najczęściej skakanka wykonana jest z konopi, do jej produkcji można jednak użyć także materiałów syntetycznych. W kolejnych etapach kształcenia, kiedy gimnastyczka opanuje już podstawy techniczne i może skupić się również na estetycznym aspekcie wykonywanych przez siebie ćwiczeń, kolor i wzór skakanki dobiera do własnego stroju, co pozwala zwiększyć wizualne walory pokazu.

Prawidłowo skomponowany układ ze skakanką to podstawa uznania w oczach zarówno jury, jak i publiczności. Dlatego też, ważne jest, aby rozpoczynająca przygodę ze sportem pociecha znalazła się pod opieką wykwalifikowanego trenera – osoby, która nie tylko sama ma za sobą liczne sukcesy, ale również potrafi przekazać bogactwo wiedzy uczniom.

Profesjonalny trener zadba, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń podopieczna przeprowadziła odpowiednią rozgrzewkę. Może bowiem wydawać się, że układ ze skakanką pozostaje stosunkowo nieskomplikowany i nie angażuje wielu grup mięśniowych. Okazuje się jednak, że brak właściwego rozciągnięcia mięśni i stawów przed treningiem może przyczynić się do poważnych kontuzji.

Jeśli więc rozważasz zapisanie dziecka na zajęcia z gimnastyki artystycznej, pamiętaj, że wyjątkowy sport nie tylko pomoże maluchowi kształtować ciało i rozwijać kondycję fizyczną, ale także pozytywnie wpłynie na osobowość małego człowieka – pozwoli mu nauczyć się samodyscypliny, obowiązkowości i pomoże odnaleźć prawdziwą pasję.

You may also like...

Dodaj komentarz