Układ z piłką – w czym kryje się sekret zachwycającego pokazu?

Gimnastyka artystyczna to wyjątkowa poddyscyplina sportowa – łączy bowiem ruch i aktywność fizyczną ze sztuką i niepowtarzalnymi doznaniami estetycznymi. Prezentujące zachwycające pokazy zawodniczki w swoich układach korzystają nie tylko z figur gimnastycznych, ale pomiędzy stricte sportowe elementy wplatają inspiracje taneczne oraz akrobatyczne. W gimnastyce artystycznej istotne znaczenie posiadają pokazy z użyciem odpowiednich przyrządów, a w tym układ z piłką – prawdziwy sprawdzian umiejętności i zaawansowania zawodniczki.

Układ z piłką nie należy do najłatwiejszych układów wykonywanych podczas widowisk gimnastycznych. Prawidłowo zaprezentowany pokaz wymaga wieloletnich treningów, samozaparcia i doświadczenia, które razem tworzą zachwycającą publiczność kompozycję. Młode, zwykle kilkuletnie, dopiero co rozpoczynające swoją przygodę z gimnastyką artystyczną adeptki układ z piłką oceniają jako skomplikowany i zdecydowanie zaawansowany, dlatego też na początku sportowej kariery gimnastyczki nabywają nieco prostsze umiejętności, stopniowo przygotowując się na większe wyzwania.

Układ z piłką wykonuje się wyłącznie podczas indywidualnych pokazów, nie zaś w większej grupie, jak dzieje się często w przypadku innego rodzaju układów. Być może właśnie w tej kwestii drzemie cała trudność posługiwania się piłką. Oczy publiczności, jury oraz trenerów zwrócone są na prezentującą się zawodniczkę, a żaden z ewentualnych błędów nie ukryje się przed uważnym wzrokiem widowni skupionej na indywidualnym pokazie.

Układ z piłką trwa około 1,5 minuty i wykonywany jest w takt rytmicznej, żywiołowej muzyki. Można się więc domyślić, że wchodzące w skład układu figury cechuje odpowiednia dynamika – pokazy z użyciem piłki nie należą do spokojnych widowisk, w których zachowanie precyzji nie stwarza większych trudności ze względu na wystarczającą ilość czasu. Wręcz przeciwnie, układ z piłką narzuca gimnastyczce wymagające tempo, którego utrzymanie możliwe jest tylko dzięki systematycznym i solidnym treningom. Sztandarowy błąd – wypadnięcie piłki poza matę – bywa stosunkowo częstą i brutalną karą dla gimnastyczki za niewystarczające opanowanie wchodzących w skład układu figur.

Jak zatem pomóc młodej gimnastyczce w opanowaniu tak skomplikowanej, gimnastycznej umiejętności jak układ z piłką? Podstawą są oczywiście regularne treningi pod okiem wyszkolonego, wysokiej klasy instruktora, który odpowiednio zaprojektuje układ i dostosuje go do możliwości i umiejętności swojej podopiecznej. Ćwiczenia na sali treningowej nie są jednak jedyną drogą do osiągnięcia wymarzonych rezultatów, a w efekcie sukcesu podczas profesjonalnych zawodów. Adeptki gimnastyki artystycznej powinny bowiem jak najczęściej rozwijać umiejętności niezbędne do wykonywana układów. Warto więc codziennie kształtować poczucie rytmu, a jest to zupełnie nieskomplikowane. Wystarczy tylko godzina aktywnego słuchania muzyki dziennie, a poruszanie się w takt konkretnych utworów przestanie sprawiać problem. Istotne pozostaje również systematyczne rozciąganie – jedyna gwarancja prawidłowej sprawności mięśniowo-stawowej.

You may also like...

Dodaj komentarz