Układ ze wstążką – pokaz, który zachwyca

Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem kultury wysokiej – uwielbiasz balet, teatr, operę… i Twój zachwyt wzbudzają przede wszystkim widowiska chwytające za serce – nie powinieneś stronić od… sportu! Być może takie stwierdzenie wydaje Ci się nieco nietypowe, a wręcz dziwne, ale z pewnością nie jest pozbawione podstaw. Istnieją bowiem dyscypliny kultury fizycznej, których bazą jest oczywiście ruch i aktywność, ale opierają się one również na pełnych eterycznego charakteru i wdzięku elementach tańca oraz akrobatyki. Idealnym przykładem wyżej opisanej dyscypliny sportowej jest gimnastyka artystyczna, a w szczególności układ ze wstążką – pokaz, który budzi wielkie emocje.

Układ ze wstążką wiele czerpie z tańca, a w szczególności może przywodzić na myśl wzbogacony o elementy akrobatyczne pokaz baletu. Wykonująca układ ze wstążką gimnastyczka musi odznaczać się wyjątkowym poczuciem rytmu, które pozwala jej zgrać każdy ruch z określonymi wartościami rytmicznymi, dzięki czemu cały pokaz pozostaje idealnie uporządkowany i satysfakcjonuje zarówno jury, jak i publiczność. Jeśli więc rozważamy, czy posłać własną pociechę na pozalekcyjne zajęcia gimnastyki artystycznej, powinniśmy zorientować się, czy dziecko posiada tak zwane muzyczne ucho i treningi staną się dla niego przyjemnością, a nawet sposobem na życie, a nie okazją do frustracji z powodu braku naturalnych predyspozycji. Układ ze wstążką z pewnością przypadnie do gustu maluchom, które miały już do czynienia z muzyką – członkom ognisk muzycznych czy uczniom szkół artystycznych, bądź uczestnikom kursów tanecznych.

Skonstruować układ ze wstążką w pełni poprawnie potrafi jedynie profesjonalnie wyszkolony trener – osoba, która nie tylko pochwalić się może imponującymi umiejętnościami, ale przede wszystkim obszerną wiedzę przekazać potrafi cierpliwie, rzetelnie i z pokorą swoim podopiecznym. Wykwalifikowany trener zadba o to, aby układ ze wstążką składał się ze wszystkich niezbędnych elementów, a wykorzystywany przez gimnastyczkę sprzęt (wstążka) wykonany był wedle uznanych przez odpowiednie komisje norm (długość 5-6 metrów, materiał: najczęściej satyna).

Odpowiedzialny trener zadba również o to, aby wykonująca układ ze wstążką gimnastyczka przed rozpoczęciem treningu czy pokazu odpowiednio się rozciągnęła. Elementy układu kostno-stawowego muszą bowiem rozgrzać się, uelastycznić i przygotować do wykonywania figur z zakresu gimnastyki artystycznej. Nieodpowiedzialność i brak rozgrzewki mogą zamienić zwykłe, codzienne ćwiczenia w okazję do niebezpiecznej kontuzji, która postawi pod znakiem zapytania nawet całą sportową karierę.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy warto zachęcić własną pociechę do uprawiania gimnastyki artystycznej, podpowiadamy, że rozpoczynający przygodę z tą dziedziną sportu maluch naprawdę wiele zyskuje. Rozwija nie tylko ciało, wzmacnia siłę mięśniową, koordynację i sprawność, ale uczy się również samodyscypliny, obowiązkowości, a liczne występy przed publicznością pomagają opanowywać patologiczny stres.

You may also like...

Dodaj komentarz