Gimnastyka sportowa to poddyscyplina gimnastyki, która rozwinęła się już w starożytności – epoce niezwykłej dbałości o ciało. Wówczas zachowanie sprawności fizycznej na najwyższym poziomie było jednym z najistotniejszych aspektów codzienności, co nie oznacza oczywiście, że sprawy duchowe pozostawały poza zasięgiem zainteresowań antycznych społeczeństw. Starożytni cenili sobie bowiem zdolność do zachowania złotego środka – równowagi pomiędzy rozwojem cielesnym i wewnętrznym, dlatego też regularne uprawianie sportu pozostawało nieodłącznie związane ze zgłębianiem tajemnic kultury i sztuki.
Dziś gimnastyka sportowa bazuje na antycznych wzorcach. Jedna z jej konkurencji – ćwiczenia na drążku – łączy zarówno wyjątkową sprawność układu stawowego, siłę mięśniową i koordynację ruchową z niepowtarzalnymi estetycznymi doznaniami, które stają się udziałem oglądającego pokaz widza.
Ćwiczenia na drążku to jedna z trudniejszych konkurencji w gimnastyce sportowej. Młodzi adepci wyjątkowej dyscypliny nie rozpoczynają więc przygody z aktywnością fizyczną od tak wymagających zadań, a stopniowo przygotowują się do wykonywania skomplikowanych akrobacji. Nie ulega zatem wątpliwości, że aby ćwiczenia na drążku zaprezentować poprawnie pod kątem technicznym, a równocześnie w sposób atrakcyjny dla widowni, należy przez lata odpowiednio się do tego przygotowywać.
Ćwiczenia na drążku wymagają wieloletnich, systematycznych treningów, co – jak można się domyślać – poważnie angażuje czas sportowców. Gimnastyka sportowa nie bazuje jednak wyłącznie na wyrzeczeniach, a rozwija zawodników niemalże we wszystkich dziedzinach życia. Pomaga bowiem kształtować samodyscyplinę, obowiązkowość i rzetelność, uczy efektywnej organizacji czasu, rozwija pokorę i zdolność do współpracy, a także, ze względu na liczne okazje do prezentowania nabytych umiejętności, sprzyja pokonywaniu patologicznego stresu oraz tremy.
Zanim jednak przystąpimy do treningu, trzeba uzmysłowić sobie, że ćwiczenia na drążku poważnie angażują układ mięśniowy, który pracuje na najwyższych obrotach. Aby mu to umożliwić, warto zadbać o jego odpowiednie przygotowanie – m.in. zachowanie właściwej diety i optymalnego nawodnienia organizmu. Jednak co to tak właściwie oznacza?
Ćwiczenia na drążku intensyfikują metabolizm komórek mięśniowych – powodują więc, że budujące mięśnie włókna potrzebują większej ilości substratów energetycznych, przede wszystkim zaś białek. Dieta odpowiedzialnego sportowca powinna zatem obfitować w produkty spożywcze bogate w biała – np. białe, chude mięso, ryby czy warzywa strączkowe. Równie istotne pozostaje utrzymanie gospodarki płynowej organizmu na właściwym poziomie, bowiem intensywny trening sprzyja nadmiernej utracie wody przez skórę – wraz z potem i parowaniem (m.in. odprowadzaniem ciepła wytworzonego podczas nasilonego wysiłku). Dlatego też, po treningu warto sięgać po płyny – najlepiej te pozbawione dodatku sztucznych barwników, konserwantów czy cukru. Świetnie sprawdzi się woda mineralna lub naturalnie tłoczone soki owocowe i warzywne, dzięki którym uzupełnimy nie tylko niedobory płynów, ale i dostarczymy organizmowi witamin oraz mikroelementów.