Układ z maczugami – nie taka maczuga groźna

Każdy, kto chociaż raz oglądał pokazy gimnastyki artystycznej, z pewnością wie, że tego rodzaju widowiska dostarczają widowni (choć również i samym gimnastyczkom) niepowtarzalnych przeżyć. Gimnastyka artystyczna łączy bowiem trzy niezwykłe dziedziny aktywności ruchowej: gimnastykę, akrobatykę oraz taniec, co powoduje, że wyjątkowy sport posiada wielowymiarowy, fascynujący charakter.

Układ z maczugami to jedna z form prezentowanych podczas pokazów – zarówno tych konkursowych, jak i niezwiązanych z konkurowaniem, mających na celu po prostu zapewnienie widzom rozrywki. Jednak, czy układ z maczugami nie kojarzy się raczej z bardziej męską dyscypliną sportową, w której liczy się przede wszystkim siła mięśniowa i imponująca rzeźba ciała? Maczugi przywodzą bowiem na myśl toporne, imponujące pod względem rozmiaru przedmioty, które wykorzystuje się raczej w celu unieszkodliwienia przeciwnika czy ogłuszenia dzikiej zwierzyny, aniżeli wykonania eterycznego, gimnastycznego pokazu. A jednak – układ z maczugami zachwyca delikatnością i lekkością, dostarczając oglądającym wyjątkowych przeżyć.

Sekret tkwi bowiem w maczugach, które prezentują się zupełnie inaczej, niż wskazują na to popularne wyobrażenia. Układ z maczugami wykorzystuje maczugi znacznie mniejsze, drobniejsze i bardziej subtelne, aniżeli te preferowane przez jaskiniowców. Przyrządy gimnastyczne powinny mierzyć od 40 do 50 centymetrów, a ich masa nie może liczyć mniej, niż 150 gram. Maczugom wciąż daleko jednak do masywnych przedmiotów wykorzystywanych do obrony lub ataku. Estetyki dodaje im wykończenie – maczugi oklejone mogą być kolorowymi taśmami dostosowanymi do stroju prezentującej się gimnastyczki.

Z jakich elementów składa się układ z maczugami? W jego skład wchodzi przede wszystkim żonglowanie przy jednoczesnym wykonywaniu wag, skoków oraz piruetów. Umiejętność prawidłowego – to znaczy satysfakcjonującego zarówno jury, jak i widownię – zaprezentowania układu wymaga więc wieloletnich, wytrwałych i rzetelnych treningów, które pozwolą na rozwinięcie ponadprzeciętniej sprawności mięśniowej połączonej z pożądaną elastycznością układu stawowego i koordynacją ruchową na najwyższym poziomie.

Można się więc domyślać, że układ z maczugami nie jest pierwszym układem, który poznają młode adeptki dopiero co rozpoczynające przygodę z gimnastyką artystyczną. Naukę z pewnością warto zacząć od wykonywania mniej skomplikowanych gimnastycznych figur, co stanowi swego rodzaju przygotowanie do większego kalibru sportowych wyzwań.

W gimnastyce artystycznej, podobnie jak w szeregu innych dyscyplin kultury fizycznej, szczególne znaczenie posiada odpowiedni dobór wyszkolonego trenera – specjalisty, który nie tylko pozostaje wybitny w swoim fachu, ale przede wszystkim może pochwalić się umiejętnościami pedagogicznymi – zdolnością do przekazania obszernej wiedzy podopiecznym. Doświadczony trener zadba o to, aby układ z maczugami składał się ze wszystkich niezbędnych elementów, a gimnastyczka go wykonująca prezentowała najwyższy poziom przygotowania.

You may also like...

Dodaj komentarz