Tych błędów początkujący powinni unikać na siłowni

W czasie treningu nowe osoby często popełniają różnego rodzaju błędy, które niestety nie wpływają korzystnie na jakość ćwiczeń. Godzina intensywnego wysiłku początkującej osobie na siłowni może nie dawać 100% okazji na to, że osiągnie swoje zamierzone rezultaty ponieważ technika wykonywania serii pozostawia wiele do życzenia. Warto się pozbyć tych błędów aby następny trening został wykonany optymalnie i z dobrą techniką.

Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę i swoje ćwiczenia właściwie rozpoczynaj od rozgrzewki. Ten element jest tak często pomijany przez dużą cześć osób początkujących, zamiast tego przechodzą od razu do konkretnych ćwiczeń. Takie zachowanie może mieć negatywny wydźwięk ponieważ mięśnie nie będą we właściwym stanie rozgrzane i z tego powodu ich podatność na kontuzje może być zwiększona. Za sprawą rozgrzewki można przygotować organizm do zwiększonego wysiłku a to może spowodować większe rezultaty i wyniki. Prawidłowa rozgrzewka powinna trwać od 10 do 15 minut.

Kolejny błąd, który bardzo często popełniają początkujący jest fakt iż wykonują ćwiczenia korzystając ze zbyt dużego obciążenia. W treningu na siłowni istotne jest to aby dobierać wagę (hantli, sztangi) według swojego ciężaru. Na samym początku warto złapać się za ten sprzęt, który nie jest aż tak ciężki ale przede wszystkim zdecydować się na to aby ćwiczenie było wykonane w pełni poprawnie. Ciężar o nieodpowiedniej wadze może jedynie zagwarantować to, że mięśnie będą nadwyrężone a oprócz tego wykonanie kolejnych powtórzeń może stanowić duży problem.

W swoim treningu należy dobierać odpowiednią liczbę powtórzeń. Początkujący mają często przekonanie o tym, że wykonanie większej ilości tych samych ćwiczeń zbuduję im większe mięśnie. Jednak to w taki sposób nie działa. Intensywność ćwiczeń dopasowujemy automatycznie do naszej osoby. Ważniejszą rzeczą od liczby powtórzeń jest technika ich wykonywania.

Będąc po raz pierwszy na siłowni nie należy koncentrować się jedynie na jednej części ciała np. na potocznym zestawie weekendowym klatka + biceps. Żmudne ćwiczenia, które powtarzamy tylko na rozwój muskułów mogą powodować osiągnięcie sylwetki nieharmonijnej. Z tego powodu należy rozwijać wszystkie partię ciała aby móc cieszyć się z optymalnej sylwetki, którą można zbudować dzięki różnorodnemu doborze ćwiczeń.

Trening nie powinien odbywać się pierwszego dnia. Początkujący ,,pomper” ma zdanie o tym, że chodząc na siłownię każdego dnia zbuduję mega mięśnie. To w taki sposób nie działa. Warto decydować się na jakiś konkretny grafik i chodzi tutaj o wyjścia do siłowni np. w poniedziałek, środę czy piątek. W samym treningu powinny być także widoczne przerwy pomiędzy seriami. Ich czas powinien trwać przynajmniej do 30 sekund lub minuty.

Początkujący mogą nie mieć zbyt dużego pojęcia o technice. Z tego powodu swoje ćwiczenia wykonuję według własnego uznania. Jest to dość często powtarzany problem. Przed wykonaniem treningu warto przejrzeć w Internecie filmiki, które będą mogły przedstawiać odpowiedni sposób na wykonywanie ćwiczeń. Oprócz tego w trakcie swojej sesji można się zapytać innych osób na siłowni, które w wielu przypadkach będą bardzo chętnie chciały nam pomóc wskazując nasze błędy techniczne, te najbardziej elementarne jak np. brak głębokiego oddechu, lub nieodpowiednie ułożenie ciała w trakcie wykonywania martwego ciągu.

Szczególnie początkujące osoby powinny pamiętać o regularności ćwiczeń. Trening powinien odbywać się przynajmniej trzy razy w tygodniu. Chodząc na siłownie jedynie w poniedziałek i robiąc sesję tylko na klatkę i biceps to tak naprawdę nie ma co liczyć na jakieś rezultaty. Warto zdecydować się na wyćwiczenie odpowiedniego nawyku. W tej sytuacji odpowiednim będzie to aby o tej porze wykonywać jakieś ćwiczenia i zachowywać ich regularność.

Ćwiczenia na własną rękę mogą nie dawać odpowiednich rezultatów – warto się posłuchać swojego bardziej doświadczonego kolegi lub trenera, który obecnie mówi nam o prawidłowej technice w przypadku podnoszenia ciężaru na ławce płaskiej. Czasem skutecznym sposobem na zbudowanie lepszej sylwetki jest to aby zapytać jakiegoś specjalistę, który jest obecny na siłowni o to czy np. martwy ciąg lub wzniosy na łydkach wykonujemy w prawidłowy sposób.

Każdy początkujący powinien mieć swój plan treningu. Z tego powodu właściwym będzie to aby odpowiednio dopasować grafik. Nie mając jakiegokolwiek doświadczenia na sali treningowej można skorzystać ze wskazówek trenera personalnego bądź znajomego, który staż na siłowni jest dość spory.

You may also like...

Dodaj komentarz